Chřibský maraton 2009 (běh 42,2 km) - 37.ročník - 24.10.2009 - Kroměříž

Nevlídné, chladné, mlhavé a sychravé počasí neodradilo úctyhodných 81 startujících, kteří se postavili na start tradičního Chřibského maratonu, jehož již 37 ročník byl odstartován v sobotu 24.října v 10:30 na Kroměřížském atletickém stadionu. Tento závod s celkovým převýšením 945 m určitě patří k jedněm z nejtěžších silničních maratonských běhů u nás. Z hlediska našeho oddílu byla velmi potěšitelná účast šesti našich členů. K samotnému průběhu závodu. Po dvou okruzích na stadionu se celé startovní pole vydalo ulicemi Kroměříže směrem na Vážany. Již po startu se na čele vytvořila šestičlenná skupina ve které byl kromě pozdějšího vitěze Jana Škrdli, podle očekávání i náš závodník Tomáš Neradil. Já jsem začal poměrně svižně a ze stadionu jsem vybíhal na osmém místě. Ve Vážanech mě předběhl Tomáš Svoboda, který po vlažném úvodu zahájil stíhací jízdu, kterou nakonec zakončil skvělým a překvapivým druhým místem. Po zahřívacích 12 kilometrech, které vedly Kotojedy, Trávníkem, Střížovicemi a Kvasicemi, začala ta náročnější část závodu. Zde jsem ještě držel solidní tempo 4:25 min/km. To však začalo s přibývajícími výškovými metry velmi rychle padat. Za Novou Dědinou mě neuvěřitelnou frekvencí přecupitala spoře oděná Jiřina Kociánová a suveréně si běžela pro první místo v kategorii ženy. V Kostelanech byla meta poloviny závodu a na nás závodníky ještě stále čekaly čtyři náročné kilometry, které zbývaly do nejvyššího místa závodu na Bunčí ve výšce 507 métrů po 25 kilometrech a 307 nastoupaných metrech. A pro většinu závodníků to nejhorší mělo teprve přijít - náročný šestikilometrový seběh do Zdounek. Zde ukončil Polcek svůj odvážný pokus o absolvování svého prvního maratonu. I tak před jeho výkonem klobouk dolů. I když se mi zdálo, že tentokrát zvládám běh z kopce velmi dobře a rychle, asi tomu tak ve skutečnosti nebylo, vzhledem k počtu běžců, kteří se kolem mě přehnali. Závěrečných deset zvlněných kilometrů vedlo ze Zdounek přes Olšinu, Šelešovice, Jarohněvice zpět do Vážan a Kroměříže. A i když by se mohlo zdát, že to nejhorší máme za sebou, opak je pravdou. Jednak je známo, že po třicátém kilometru se začíná lámat maraton a jednak proto, že běžet za silného provozu, který je v těchto místech poslední dobou obvyklý, včetně kamiónů na podlomené psychyce příliš nedodá. O to horší pro mě bylo, když se za Zdounkama zničeho nic za mnou objevila Jana Dorazilová, běžící v barvách pořádajícího odíílu AK Kroměříž. To jsem ještě dokázal v sobě zmobilizovat rezervy a ve stoupání v Olšině jí odskočit. Její strojové tempo však bylo zdrcující a ve Vážanech, dva kilometry před cílem, jsem ji měl opět za sebou. Tentokrát jsem však již neměl ani síly, ani vůli její tempo akceptovat. I tak jsem však byl se svým výkonem nadmíru spokojen. Závod jsem dokončil bez větších problémů, navíc svým nejlepším výkonem zde, průměrným tempem 4:55 min/km. Tomáš Neradil závod dokončil již popáté za sebou, pokaždé v téměř identickém čase, na výborném šestém místě a třetím místě v kategorii Muži A do 40 let. Fantastický výkon podala Jana Dorazilová. Ten znamenal celkově 18.místo, druhé místo v kategorii Ženy, ale především zlepšení času o více jak 22 minut - neuvěřitelné. Závod konečně vyšel i Tomáši Lovasovi, kterýI si zde zlepšil svůj nejlepší výkon a doběhl na 32. místě. Svůj premiérový start v samostatném maratonském závodě dotáhl do úspěšného konce i Marcel Kalík. Polckovi to bohužel tentokrát nevyšlo, tak snad příště. Závod byl velmi povedený po všech stránkách, včetně tradičního posezení pod tribunou. To bylo tak náročné, že ve srovnání s ním byl maraton procházkou podzimními Chřiby.