GRAFIMAN - 2.ročník - HalfIronman 1,9-90-21,1 - 11.7.2009 - Nová Ves u Litovle

Druhým vrcholem letošní triatlonové sezony se stal závod na polovičních Ironmanských distancích - HalfIronman GRAFIMAN 2009. Rekordních 181 triatlonistů si v sobotu 11. července dalo dostaveníčko v místě pro triatlon tradičním a zaslíbeném, v zatopeném lomu v Nové Vsi u Litovle. Mezi nimi ani letos nechyběli zástupci z řad našeho oddílu - Meňa, Kalous a Polcar. Chladné počasí předešlého týdne se k velkému překvapení téměř všech účastníků a snad i k jejich velké radosti podepsalo na teplotě vody. Ta při měření před startem nedosahovala triatlonovými regulemi stanovené hraniční hodnoty 23 °C, a tak byly hlavním rozhodčím závodu povoleny neopreny. Toho drtivá většina startujících využila, a tak se po prezentaci, uložení věcí do depa, rozpravě a požehnání od kazatele vrhlo celé startovní pole úderem 11. hodiny do nepříliš lákavých vod zatopeného lomu. Čekaly na ně tři okruhy o celkové délce 1,9 km. Můj strach z této disciplíny, pramenící z velkého počtu závodníku na poddimenzované ploše lomu s malou hloubkou vody, se velmi záhy naplnil. Startovní pole se roztáhlo do značné šířky a já jsem si zvolil pro start pravou část. Zde se začínalo z vody přímo plaváním. Většina startujících zvolila mělčí levou část. Až po první bojku jsem si pochvaloval správnost své volby. Zde však došlo k nahromadění závodníků a plavat prakticky nešlo. Pokud jsem pokračoval kraulem, narážel jsem na závodníky před sebou, pokud jsem přešel do prsou, naráželi do mě plavci zezadu. Byl to masakr a stálo mě to tolik sil, že jsem vážně uvažoval o vzdání, a to čistě s existenčních důvodů. Naštěstí jsem to nějakým zázrakem ustál, dostal se za druhou bojku, tam jsem zvolil vhodnou trasu mimo hlavní vřavu, hodil se do klidu a zbytek plavání jsem si docela užil. I když můj výsledný čas plavání byl nad očekávání velmi dobrý - 31:17, stačil jen na 90. místo. Půl minuty za mnou šel z vody Polcek a za další dvě minuty Kalous. Možnost použití neoprénů jsem velmi rychle docenil, neboť teplota vzduchu byla dost nízká a celkový dojem chladu násobil poměrně silný vítr. Následoval výběh do cyklistického depa a další prohloubení naší ztráty. Zkrátka na depu bychom měli zapracovat! Cylistickou část dlouhou 90 km tvořily po sjezdu do Chudobína tři okruhy -mezi kruhovým objezdem a otočkou na horizontu mezi Lošticemi a Mohelnicí. Trať byla poměrně náročná s řadou stoupání a její náročnost zvyšoval velmi silný protivítr v úseku do Loštic. Navíc to byla dle regulí bezháková časovka, jejíž dodržování kontrolovali celkem velmi pečlivě rozhodčí (i když jsem byl svědkem, že ne všichni toto dodržovali). Tentokrát jsem se mohl opřít o v letošním roce pro mě nezvykle dobré kolo. Postupně jsem se prokousával startovním polem a i když ve 3. okruhu už jsem jel úplně nadoraz, přesto jsem 50. nejlepším cyklistickým časem - 2:39:25 (průměr 34 km/hod), dojel do druhého depa na náměstí v Litovli celkově na 64. místě. Obrovským překvapením (aspoň pro mě), bylo Polckovo kolo. Ten jel opravdu skvěle. Zaostal za mnou pouhé čtyři minuty a časem 2:43:28 obsadil 70. místo na kole a po této části byl na vynikajícím 80. místě. I Marcel dokončil kolo průměrem nad 30 km/hod v čase 2:55:12 na 119.místě. Bohužel ani jeden z nich své postavení po kole neudržel a zejména Polcar se díky svému tradičně slabšímu běhu velmi propadl. Jeho čas na půlmaraton 2:17:20 stačil pouze na 169. místo. I tak však dokončil svůj premiérový HIM na 139. místě ve výborném čase 5:37:20. Marcel rodící se překvapení v podání Polcara nepřipustil a ve druhém okruhu šel bezpečně před Polcka. Pulmaraton zvládl na 147. místě v čase 1:57:41, což stačilo na celkové 126. místo v osobním rekordu 5:31:17, o více jak deset minut vylepšujícím jeho loňský čas ve stejném závodě. Já jsem i v běhu pokračoval ve stíhání svých soupeřů a podobně jako před dvěma týdny v Oseku, i tentokrát jsem si běh užíval, a to především ve druhém desetikilometrovém okruhu. Ten jsem k mému potěšení zaběhl dokonce rychleji, než ten první. Celkový čas běhu v porovnání s těmi nejlepšími zase tak oslnivý nebyl - 1:33:44 a znamenal 52. nejlepší čas. Celkově jsem dokončil na slušném 56. místě, v pro mě vynikajícím osobním rekordu 4:49:27, čímž jsem o více jak deset minut překonal svůj vytčený cíl pro tento závod.
Co se týká výsledného dojmu ze závodu, jsem jednoznačně nadšen a to nejen díky svému výkonu. Z počátku jsem měl trochu obavy zda úroveň závodu bude odpovídat poměrně vysoké vynaložené částce za startovné (850,- Kč v předtermínu). Musím říct, že se mé obavy velmi rychle rozplynuly. Organizace závodu byla naprosto skvělá. Musím říct, že i slavný Moraviaman nedosáhl této úrovně. Ať již to bylo zajištění trasy (zapisování průjezdu závodníků na obrátkách), organizace občerstvovacích stanic, organizace dep (i s převozem materiálu), nádherné pamětní tričko, nebo skvělá práce Martina Kupce při zpracování a vyhodnocení výsledků (mezičasy, depa atd.). Abych nepěl jen samou chválu, našly by se i drobné výtky - chyběly toalety v místě startu (TOI), atraktivní Litovelské náměstí bylo bohužel opět na úkor toalet a sprch (s tím se ale bohužel dá těžko něco víc dělat). Rovněž drobné občerstvení v podobě melounů, chlebů s tvarůžky, koláčů bylo jen pro ty nejrychlejší (naštěstí jsem dokončil dostatečně rychle), bohužel řada ostatních již takové štěstí neměli.
Takže ještě jednou díky pořadatelům v čele s Dušanem Kyjankou a příští rok určitě zase. P.S. možná by nebyl špatný ani plný dlouhý triatlon, jehož podporu jsem zaregistroval v diskuzích některých účastníků.