MORKOMAN (1,5 - 40 - 10) - 9.ročník závodu v olympijském triatlonu - 16.8.2008

V sobotu 16.8. se v Morkovicích uskutečnil vrcholný závod letošní regionální triatlonové sezony, který byl už tradičně zároveň mistrovstvím Zlínského kraje v triatlonu. Bohužel pořadatele i závodníky tentokrát naprosto zradilo počasí. Od pátečního odpoledne ovlivnila počasí na Moravě tlaková níže, která přinesla bouřky, vydatný déšť a výrazný pokles teploty. Do tohoto počasí se závodníci probudili i v sobotu ráno a byl to i důvod, který značně zredukoval startovní listinu. Dokonce i samotní pořadatelé váhali, zda závod nezrušit. Po příjezdu do Morkovic jsem byl mile překvapen, že se i přes tyto nepříznivé podmínky postavilo na start 35 extrémních triatlonistů. Pokud počasí způsobilo úbytek na kvantitě startovního pole, rozhodně nemělo vliv na kvalitu. Pořadatelé rozdělili startovní pole do dvou rozplaveb. V první rozplavbě se vedle favorizovaných Aloisy Tkadlecovi a Ladislavu Gočaltovským představil i náš úspěšný Ironman Tomáš Lovas. Hlavní favorité, z kterých se rekrutovali pozdější vítězi, byly v rozplavbě druhé. Byli to nám dobře známí Jan Čelůstka, Aleš Velička, Lukáš Purkar, Marek Kubalčík, Martin Navařík, či Jana Žaludková a mezi nimi i já (Petr Menšík), druhý a bohužel taky poslední závodník z našeho oddílu. Před startem jako zázrakem ustal vytrvalý déšť a i když teplota vzduchu byla pouhých 12 °C, mnozí prohlašovali, že podmínky jsou téměř ideální. Valná většina plavců použila neopreny. Už plavecká část pro mě skončila poněkud za očekáváním. Přece jen množstvím plavců rozbouřený bazén nevytváří zrovna ideální podmínky pro plavání. Přesto jsem byl už po 28 minutách na kole, i když těm hlavním favoritům jsem neviděl ani záda. Přesto, že pořadatelé již při posledním závodu slibovali, že trať na Morkovském chlapovi povede přes Litenčice již naposled, opak byl pravdou. Tím taky zhasly veškeré mé naděje na vytvoření osobního rekordu na trati olympijského triatlonu. Na kopci před Troubkami jsem minul Lojzu Tkadlece, který opravoval defekt na svém kole a který zároveň znamenal jeho konec v závodu. Pokračoval jsem ve stíhací jízdě za Janou Žaludkovou. Tu se mi podařilo dostihnout před Hošticemi. Na Kleštěnci mi začala ujíždět. Naštěstí pro mě a bohužel pro ni, ji jízda z kopce jde hůře než mě. Již v následujícím sjezdu jsem ji ujel. Krizi z Litenčic jsem překonal a i druhý okruh jsem zajel na mou současnou formu poměrně dobře a cyklistickou část jsem dokončil v průměru 29,3 km/hod. Běžecká část byla tradiční - 2 okruhy do Počenic. Běh je v letošní sezoně jedinou disciplínou o kterou se můžu skutečně opřít a v které jsem oproti loňsku dosáhl zlepšení. Celkově jsem závod dokončil na osmém místě v čase téměř o minutu a půl horším než loni, ale přesto docela kvalitním. Tomáši Lovasovi i před čtrnácti dny absolvovaný Slovakman nic neubral na výkonosti a skončil na 17. místě v kvalitním čase.

Celkové pořadí :

Umístění členů oddílu:

• 8. Petr Menšík - 2:25:43 - (2.místo v kategorii V-A (muži 36-45 let) ; 3. místo v přeboru zlínského kraje)
  • 17. Tomáš Lovas - 2:40:18 - (7.místo v kategorii S (muži 24-35 let))
  • Kompletní výsledky : zde a fotky : zde .