MORAVIAMAN - 226 km Distance Triathlon - Mezinárodní závod v dlouhém triatlonu - 3,8-180-42,2 - 20.6.2009

Jak mávnutím kouzelného proutku se v pátek, v den prezentace na jeden z největších a nejprestižějích závodů v dlouhém triatlonu v ČR, naprosto změnilo počasí předchozích teplých a slunečných dní v celodenní déšť a chlad. Stejný obrázek se v sobotu v časných ranních hodinách naskytl 152. triatlonistům. Mezi nimi nechyběli ani zástupci našeho oddílu. Kromě Marcela Kalíka, který letos obhajoval své loňské úspěšné dokončení tohoto závodu i dva nováčci, Tomáš Neradil a Petr Menšík.
Drobný déšť, teplota vzduchu 12°C a vody 21 °C. Teplota vody, dle triatlonových pravidel, umožňovala použití neoprenů, což přítomné určitě potěšilo a zahřálo více než počasí a teplota vzduchu. Závod byl odstartován v 7:00 plaveckou částí 3,8 km dlouhou, kterou tvořily tři okruhy kolem otrokovického štěrkoviště s výběhem z vody po každém okruhu. S touto částí se nejlépe vypořádal Tomáš Martínek z Triexpertu team za necelých 46 minut. Jako první z našich borců vylézal z vody Meňa za 1:07:45 na 50 místě, Marcel jako druhý za 1:16:17 a k mému pozdějšímu velkému překvapení, "jako neplavec" s poměrně malým odstupem Tomáš 1:24:22.
Následovala cyklistická část - 180 km - rozdělená do šesti okruhů mezi Otrokovicemi, Kvasicemi, Tlumačovem a Kotojedy. Pro mě s Marcelem plavaním skončila ta příjemnější část závodu. Naopak pro Tomáše skončil strašák plavání a kolo a běh si měl už jen užívat. První dva okruhy byly poměrně příjemné - téměř bezvětří, stále zataženo ale bez deště. Tomáš mírně stahoval svou ztrátu na mě a výrazně na Marcela. Ve třetím okruhu začalo poměrně silně foukat a poprchat a cyklistická část začala být velmi náročná. K mému dalšímu velkému překapení Tomáš nebyl schopen svou ztrátu z plavání na kole zlividovat. Ukrojil z ní šest minut, ale to bylo vše. Já jsem naopak kolo zajel velmi dobře a v pátém a závěrečném šestém okruhu jsem začal odstup mezi námi zvyšovat. Marcel se na kole trápil a dokončil jej se ztrátou 53 minut, při dokončování mého prvního desetikilometrového okruhu běžecké části mezi Otrokovicemi a Kvasicemi.
Běžeckou část tvořily čtyři okruhy a její celková délka byla 42,2 km , tedy maratonská vzdálenost. Na začátku běžecké části byla ztráta Tomáše na mě 11 minut, ale byla jen otázka času, kdy ji Tomáš jako lepší běžec zlikviduje úplně. Nehledě k tomu, že při našem míjení se na trati bylo na něm vidět, že si běh opravdu užívá. Marcel do běžecké části nastoupil ve strhujícím tempu. V prvním okamžiku jsem si myslel, že pokud to tak půjde dál, budeme mít problémy své pozice uhájit. Bohužel mu to vydrželo jen první okruh. Na dvacátém šestém kilometru šel Tomáš přede mě. Velmi solidně zaběhnutým maratonem v čase 3:36, za nějž by se nemusel stydět mnohý běžec při samostatném maratonském vystoupení, dokončil tento náročný závod na celkově 45. místě ve vynikajícím čase 10:48 hodin. Já osobně jsem se ke konci běhu velmi trápil. V závěrečném čtvrtém okruhu, kdy už jsem věřil, že závod dokončím, jsem měl velké problémy zmobilizovat v sobě psychické síly, abych vydržel běžet. Z fyzického hlediska jsem neměl problémy a vlastně během celého závodu jsem neměl vážnější krizi. Ale problém byla motivace a nechuť pokračovat v běhu. Tu jsem naštěstí našel ve chvíli, kdy mě v hlavě šrotoval propočet výsledného času. Závěrečných patnátsset mětrů jsem šel velmi svižně a výsledkem byl maraton pod čtyři hodiny a zejména výsledný celkový čas jsem zvládl stlačit třicet sekund pod vytouženou jedenáctihodinovou hranici. V ještě horší situaci byl Marcel. Musel v sobě najít dostatek motivace pro obhajobu loňského výsledku. Nakonec to dokázal a závod dokončil i když v čase o šest minut horším než vloni.
V závěru dne se umoudřilo i počasí a to spolu s euforií z velmi úspěšně dokončeného závodu, kdy jsme si s Tomášem splnili své sportovní sny, znamenalo velmi dobrý výsledný dojem ze závodu. Samozřejmě bych měl i pár výtek. K těm největším patří kontrola průjezdů otoček na cyklistické části. Vzhledem k oficiálnosti tohoto závodu mě překvapilo, že žadný pořadatel v těchto místech nezapisoval projíždějící závodníky. A tak záviselo vše pouze na jejich poctivosti. Já důkazy nemám, na rozdíl od Tomáše, který přistihl otáčet se závodníka ještě před obrátkou. Ale mě samotného překvapilo množství závodníků na běžecké části při mém dojezdu do cíle cyklistické části. Tomu všemu napomáhal i okruhový způsob závodu, kdy zejména po vstupu štafet a dojídění závodníků o kolo se závod stával velmi nepřehledným.
Zde bych ještě chtěl poděkovat našim fanouškům za zázemí, které nám vytvořili. Zejména Švédovi, Kalíkům a potom i mé manželce Marcele a Polckovi, kteří se chopili organizace občerstvovací stanice na cyklistické části.
Součástí Moraviamana je i závod štafet, ve kterém i náš oddíl měl zastoupení. Štafeta ve složení Jana Dorazilová, Tomáš Lovas, Miloš Dorazil a Pavel Průcha rozhodně ostudu neudělala. V konkurenci 24. štafet skončila celkově na osmém místě a porazila například i velmi ambiciozní štafetu kroměřížského Schwinn teamu, nebo štafetu 1970.
O moderování závodu se i v tomto roce postaral známý sportovní komentátor ČT1, sportovec, triatlet a dálkový plavec Standa Bartůšek.