Morkovské chlap 2008 - 10.ročník (0,2 - 20 - 5)

V sobotu 19.7. se v Morkovicích konal již 10.ročník stále populárnějšího závodu v lidovém sprintriatlonu. Na start se stejně jako v loňském roce postavilo 152, většinou hobby závodníku, mezi nimi se však jak už to bývá v Morkovicích tradicí, objevili i závodníci vyšší kategorie, jako Martin Rexa, Aleš Velička, nebo Ivo Vrba. Navzdory ne příliš optimistickým předpovědím, počasí bylo téměř ideální - slunečno, teplota do 25°C. Prezentace závodu se proti časovému plánu trochu protáhla, takže první rozplavba začala asi o patnáct minut později. Celkově měl ale závod velmi rychlý spád. Co se však pořadatelům opět nepovedlo, byla organizace depa. A je to škoda. Prostory na to pořadatelé určitě mají. Dalším záporem byla trať. Opět se jelo po staré klasické trati přes Litenčice a pověstný kopec Kleštěnec. Trať je to určitě zajímavá, ale problém je kvalita povrchu, která z ní zejména v prudkých sjezdech dělá trať velmi rizikovou. A teď už k samotnému průběhu závodu. První rozplavbu zahajoval náš Iron Man Tomáš Lovas. Do šesté rozplavby se postavilo hned 8 závodníků z našeho oddílu : Roman Skříček, Petr Němec, Rosťa Burda, Jarda Novák, Martin Polák, Roman Navrátil, Jaroslav Kovář a Beata Mazánková. Do sedmé pak Marcel Kalík, já-Petr Menšík a Tomáš Neradil. Dvěstě metrů plavecké části je spíše než o plavání o osvěžení se a namočení před kolem a během. V naší rozplavbě se nejlépe osvěžil Kalous, hned za Aloisem Tkadlecem z OD Morava. Rozestupy byly však tak minimální, že už během prvního stoupání za Slížany jsem dojel Marcela a vzápětí nás dojel i Tomáš. Naše skupinka však vydržela pouze za Troubky, kdy ďábelské tempo Tomáše nešlo ve vlnitém terénu a mírném protivětru uviset. Sám se vydal na stíhačku za Lojzou Tkadlecem. Za Honěticemi jsem se ještě marně snažil chytit Aleše Zajíce, ale i to se nepodařilo. Tentokrát to prostě nejelo. V běžecké části Tomáš předběhl Lojzu, odolal náporu výborného běžce Aleše Zajíce a nakonec z toho bylo výborné šesté místo ve vynikajícím čase pod jednu hodinu, což znamenalo téměř minutové zlepšení oproti loňsku. Na třináctém místě jsem doběhl já. I přes výborný běh z toho nakonec byl čas o 19 sec horší než loni, ale přesto to stačilo na třetí místo v kategorii M-B (36-45 let). Na 25. místě doběhl Marcel Kalík, náš další Iron Man, který však díky tomuto obdivuhodnému výkonu stále hledá ztracenou energii z Moraviamana, což znamenalo zhoršení oproti loňsku o tři minuty. Snad se dá do Hulmena do kupy. Má na to ještě týden. Ve výborných výkonech pokračuje Švéd, Švesťa(zlepšení o minutu a čtvrt), Rosťa Burda a Polcek (zlepšení o minutu a půl). Naopak výrazné zhoršení - Jarda Novák (o čtyři minuty) - zřejmě se na něm podepsala náhlá změna životosprávy před závodem (vynechání návštěvy Plzeňky a konzumace do pozdních hodin) a Baggio (o minutu a půl) - ten se však potýkal s technickými problémy (spadlý řetěz). Výborný výkon podala jediná žena z našeho oddílu - Beata. Při své závodní premiéře skončila na 143. místě a zvládla to i v solidním čase 1,42:44 hod. Doufám, že příští rok se v Morkovicích objeví více zástupkyň něžného pohlaví z našeho oddílu.Celkově bych závod hodnotil velmi kladně a myslím, že i díky početnému zastoupení jsme se ve startovním poli rozhodně neztratili.